Kryptoměny se stávají stále častějším tématem k diskusi. Přesto že zatím ČNB a ani česká legislativa zatím nevydala pevné stanovisko kam vlastně tyto měny zařadit. Názory jsou různé zda se jedná o ceniny nebo majetek?
Česká národní banka (ČNB) bitcoiny dosud za alternativní měnu neprohlásila a podle dokumentu na jejím webu pro obchodování s bitcoiny nebo jejich směnu není potřeba povolení ČNB.
Data evidovaná v protokolu bitcoin nemají charakter pohledávky držitele bitcoinů za jinou osobou, nejsou tedy bezhotovostní peněžní prostředky ani elektronické peníze (§ 4 zákona o platebních službách – ZPS), resp. peněžní prostředky ve smyslu ustanovení § 2 odst.1 písm. c) ZPS,
vysvětluje ČNB s tím, že nákup či prodej bitcoinů na vlastní účet není žádnou z platebních služeb (dle § 3 odst. 1 ZPS) ani bezhotovostní obchod s cizí měnou (§ 2 odst. 1 písm. e) ZPS). Stejně tak podle centrální banky nepředstavuje platební službu ve smyslu provedení transakce (např. zaslání bitcoinů jinému uživateli) ani vedení účtu v bitcoinech (kdy bitcoiny za vlastníka spravuje, typicky v rámci „virtuální peněženky“ na internetové stránce, jiná osoba). Směnou bitcoinů nejsou naplněny ani znaky směnárenského obchodu (§ 2 odst. 1 ZSČ) a kryptoměna nevykazuje podle odkazovaného dokumentu ani znak investičního nástroje (s výjimkou obchodování s deriváty na bitcoiny).
Oficiálně tedy bitcoin není měna. Obchodování s bitcoiny v jejich základní podobě nepodléhá povolení, regulaci a ani dohledu centrální banky. Pokud se tedy takového obchodu účastníte, nemáte žádnou ochranu či garanci ze strany právních předpisů a státu. Všechna rizika nesete sami.
Pokud společnost přijímá platby v bitcoinech nebo jiné virtuální měně, jsou přepočteny na EUR nebo USD a následně dle kurzu ČNB na české koruny, jelikož účetnictví je povinna vést v CZK. Tím pádem se všechny ostatní povinnosti na tyto transakce chovají jako by byl obchod v CZK.
Pro OSVČ je rozhodným dnem pro přepočet na CZK den připsání platby na účet.